Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Лондон, 3 јуни 2020 (МИА) – Снимки од онлајн состанок на СЗО покажале дека таа организација многу тешко добивала потребни информации од Кина на почетокот на пандемијата на новиот коронавирус, што е спротивно со првичните пофалби кои СЗО ги упатуваше за Пекинг.

Снимките, во кои имала увид агенцијата AP, покажуваат како официјални претставници на видео-средба на 6 јануари се жалат дека Пекинг не споделува со светот потребни податоци за проценување на опасноста од вирусот.

Кина на 20 јануари призна дека коронавирусот е заразен, а на 30 јануари СЗО прогласи пандемија.

– Работиме со многу малку информации. Тоа не е воопшто доволно за да подготвиме план, истакна Марија Ван Керхове, епидемиолог и технички водител на СЗО во текот на пандемијата на COVID-19.

Шефот на СЗО во Кина, Гауден Галеа, на една од снимките, истакнува дека од Кина добиваат информации 15 минути пред тие да се објават на ЦЦТВ.

Извештајот се појавува по зголеменото незадоволство на меѓународната заедница поради кинеската реакција на коронавирусот и почетокот на независната истрага за потеклото на вирусот, кој досега зарази над шест милиони луѓе низ светот, а починаа повеќе од 375.000 лица. 

Remote video URL
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Свет

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

Read more

Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Read more

Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Read more

Вести

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Читај повеќе

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе

Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Читај повеќе

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Читај повеќе
  • filter

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Читај повеќе

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Читај повеќе

Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на COVID-19, Фатиме Фетаи во самоизолација

Читај повеќе