Тајните служби ФБИ и МИ5 предупредуваат на огромна закана од Кина

Шефовите на ФБИ и МИ5 предупредија на порастот на кинеската економска шпионажа на Запад во реткото заедничко обраќање во центарот на британското разузнавање во Лондон, додека Пекинг ги отфрли обвинувањата како неосновани.

Говорејќи пред претставниците на деловниот свет во Темза Хаус, генералниот директор на МИ5, Кен Мекалум и директорот на Федералната полиција на САД, Крис Вреј, тврдеа дека заканата од кинеските шпиони продолжува да расте.

Според Мекалум, британската домашна разузнавачка служба МИ5 ги засилила своите операции поврзани со Кина.

„Денес спроведуваме седум пати повеќе истраги поврзани со Кина отколку во 2018 година“, рече тој.

Кинеските разузнавачки служби работат бавно и трпеливо

Тој додаде дека кинеските разузнавачки служби работат бавно и трпеливо и дека малкумина се свесни дека се цел на нив.

„Во моментов на британско тло се случуваат непријателски активности“, рече тој, додавајќи дека на мета се знаењето, технологијата, истражувањето и слично.

Вреј додаде дека кинеската закана е „сложена, постојана и сеприсутна“, опасна за САД и Велика Британија, но и за другите сојузници. Кина е „решена да ја украде вашата технологија (...) и да ја користи за да ги поткопа вашите активности и да доминира на вашиот пазар“, рече тој.

Мекалум и Вреј, исто така, предупредија дека кинеската инвазија на Тајван значително ќе ја наруши светската трговија и индустрија.

Тие ги повикаа претставниците на деловниот свет да бидат внимателни и да укажуваат на можни закани.

„Кинеската комунистичка партија е заинтересирана за нашите демократски, медиумски и судски системи. За жал, не да ги имитира, туку да ги користи во своја полза“, рече Мекалум.

Пекинг ги отфрла обвинувањата

Пекинг, преку својата амбасада во Лондон, ги отфрли тие обвинувања, оценувајќи ги како „неосновани“.

„Наводните афери за кои зборуваа се обични димни завеси“, напиша портпаролот на кинеската амбасада во Обединетото Кралство во соопштението објавено на веб-страницата на амбасадата.

„Тие шират секакви лаги за Кина за да го оцрнат политичкиот систем на Кина, да го зголемат антикинеското расположение и исклученоста и да го пренасочат вниманието на јавноста и да ги прикријат сопствените срамни постапки“, додаде тој.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе