Таксират меѓу најдобрите фестивали во Европа

Таксират е избран меѓу 10-те најдобри фестивали во Европа, како финалист во категоријата Најдобар фестивал во затворен простор (Best Indoor festival), на најценетото признание во светот на музичките фестивали, Европските фестивалски награди, информираат од Пасворд продакшн.

Фото: Филип Здравески (Кајгана)

– Отвореното гласање за 12-тото издание на ЕФА (European Festival Awards) заврши со извонредна поддршка од светската публика, каде со повеќе од 40.000 гласови од јавноста и гласот на стручното жири од музички експерти, избрани се финалистите во главните категории, меѓу нив и македонскиот фестивал Таксират и тоа во најдобрите 10 во силната конкуренција од неверојатни 350 фестивали од 35 земји во Европа, појаснуваат оттаму.

Како што се додава во соопштението, победниците од секоја категорија ќе бидат објавени на свеченото церемонијално доделување на Европските фестивалски награди на 18 јануари во холандскиот град Гронинген.

– Со ова признание Таксират прв пат се закити во 2016 година, а годинава пристигнува на адресата на нашиот најголем алтернативен музички фестивал, како уште една причина за славенички да ги започне подготовките за своето следно, 25-то јубилејно издание, а по годинашното најпосетено издание, што заврши неодамна со главната вечер на 7 декември. Имено, годинава повеќе од 27.000 посетители беа дел од импресивната програма со повеќе од 50 концерти, меѓу кои „Дед кен Денс“, Ману Чао, Андре Риу, Бен Клок, „Ај-Ем-ДиДи-Би“, „Хладно Пиво“, „Буч Кесиди“, „Содом“, „Ла Пегатина“ и многу други во рамки на главната вечер, ПИН и Лузер фест на Таксират 2022, се наведува во соопштението.

Од Пасворд продакшн посочуваат дека Европските фестивалски награди, од своето оформување во 2009 година, се посветени на нивната цел да ги препознаат и прослават колективните успеси на фестивалските организации во музичката индустрија на стариот континент.

– Низ 16 категории, наградите го доделуваат најзначајното меѓународно признание за музичките фестивали и нивните истакнати индивидуи, како за квалитетот, така и за поместување на границите во поглед на професионалноста и посветеноста кон безбедност, општествена свесност, еколошка одржливост и иновативност при организирање на музички фестивали, се додава во соопштението.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

МК сцена

Златна бубамара за животно дело за Драган Мијалковски, групно фотографирање за пасош и лична карта за сите останати

Read more

Нацоски: Трпчески го дигна на нозе Милано

Read more

В сабота по 12-ти пат Земјотрес во МКЦ

Read more

Промовиран спотот за ремиксот на Магија - хитот од 1998 со нов модерен звук

Read more
 

Сцена

Џоли изненади со нов изглед: Ја обои својата природна кафена коса

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Читај повеќе

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Читај повеќе
  • play_arrow

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за Borderlands: Доаѓа на лето и е полн со експлозии, хумор и холивудски ѕвезди

Читај повеќе

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Читај повеќе

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најгледани филмови и серии на HBO во моментов?

Читај повеќе