Талибанците бараат меѓународна помош по земјотресот во кој загинаа 1.000 луѓе во Авганистан

Талибанците повикуваат на меѓународна помош откако разорниот земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала опустоши дел од земјата.

Според последните податоци на BBC, повеќе од 1.000 луѓе загинаа, а најмалку 1.500 се повредени, но непознат број се затрупани под урнатините, стравувајќи дека бројот на жртвите може да биде многу поголем.

Земјотресот ја погоди југоисточната провинција Пактика, а ОН се обидуваат да обезбедат итно засолниште и помош во храна.

Спасувачките напори се отежнати поради силниот дожд и недостатокот на средства.

Спасувачките напори вклучија хеликоптери за транспорт на повредените и испорака на лекови и храна, рече претставникот на Министерството за внатрешни работи Салахудин Ајуби:

„Бројот на загинатите веројатно ќе се зголеми бидејќи некои села се во оддалечените планински области и ќе биде потребно извесно време за да се соберат податоци“.

Преживеаните и спасувачите изјавија за BBC за целосно уништени села во близина на епицентарот на земјотресот, уништени патишта и стравувања дека бројот на жртвите дополнително ќе се зголеми.

Најсмртоносниот земјотрес што ја погоди земјата во последните две децении е голем предизвик за Талибанците, исламистичко движење кое ја врати власта минатата година по падот на владата поддржана од Западот.

Авганистан е во средина на хуманитарна и економска криза, а Абдул Кахар Балхи, висок талибански функционер, рече дека владата финансиски не е во состојба да им помогне на луѓето до степенот што им е потребен.

„Помошта треба значително да се зголеми бидејќи ова е разорен земјотрес каков што земјата не доживеала со децении“, додаде тој.

Водачот на Обединетите нации, Антонио Гутереш, рече дека агенцијата е целосно мобилизирана поради катастрофата. Здравствени тимови, медицински материјали, храна и засолништа за итни случаи се на пат кон зоната на земјотресот, соопштија претставници на ОН.

Земјотресот погоди област на околу 44 километри од градот Коста во југоисточен Авганистан, а епицентарот бил на длабочина од 51 километар, соопшти USGS. Бил почувствуван на околу 500 километри во Пакистан, Авганистан и Индија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Фотографиите во авганистанските медиуми покажуваат куќи претворени во урнатини додека телата завиткани во ќебиња лежат на земја.

Земјотресот беше најсмртоносниот од 2002 година. Епицентарот бил на околу 44 километри од југоисточниот град Коста, во близина на границата со Пакистан, соопшти Американскиот геолошки институт (USGC).

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more
 

Вести

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе