Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Талибанците денеска, за прв пат откако се вратија на власт во Авганистан, извршија јавна егзекуција, егзекутирајќи човек осуден на смрт за убиство.

Јавната егзекуција беше извршена во Фарах, на западот на земјата, откако пред неколку недели врховниот лидер на талибанците, Мула Хаибатула Ахунџада нареди најстрога примена на исламскиот закон.

„На Врховниот суд му е наредено да ја спроведе пресудата ‘око за око, заб за заб’ на јавно место за собирање во Фарах“, рече портпаролот на талибанците Забихула Муџахид.

Осуденикот Таџмит, син на Гулам Сарвар, беше осуден за убиство на маж и кражба на мотоцикл и мобилен телефон, се вели во соопштението за печатот. Се наведува и дека сторителот на делото бил идентификуван од неговото семејство и дека потоа го признал делото.

По враќањето на власт, талибанците ветија дека ќе бидат поблаги во примената на шеријатскиот закон, но набрзо се вратија на ригидно и ригорозно толкување на верскиот закон, како за време на нивното прво владеење од 1996 до 2001 година. Тие јавно казнуваат силување, киднапирање или прељуба, најчесто со ампутација на орган или каменување.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе