Талибанците забранија прикажување серии во кои глумат жени

Талибанската влада во Авганистан забрани емитување серии во кои глумат жени, а телевизиските новинарки мора да ја покриваат главата со шамија.

Странува збор за осум нови правила кои се однесуваат на телевизиските канали. Забрането е и емитување филмови за кои се смета дека ги прекршуваат шеријатските прописи и авганистанските вредности.

Не се дозволени комични и забавни емисии кои се оценети како навредливи за Авганистанците.

Талибанците веруваат дека странските филмови исклучиво промовираат странски култури и затоа не треба да се прикажуваат. Досега во оваа земја најчесто се прикажуваа серии во кои во главните улоги беа жени.

Членот на новинарската организација Хуџатула Муџадеди рече дека новите правила се неочекувани. Посочи дека поради нив многу телевизиски куќи ќе престанат со емитување.

Талибанците претходно им забрануваа на жените да одат на училиште и да работат. Тврдат дека се работи за привремена забрана, додека училишната и работната средина, како што наведоа, не бидат безбедни за нив.

Новите правила се уште еден удар кон правата на жените во Авганистан чии животи се свртеа за 180 степени по доаѓањето на власт на талибанците.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Филм & ТВ

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Read more

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Read more

Најдобрите хорор филмови кои не смеете да ги гледате сами

Read more
 

Сцена

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Мараја Кери oд божиќната песна „All I Want For Christmas Is You“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите хорор филмови кои не смеете да ги гледате сами

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „No Time to Die“

Читај повеќе

Режисерот Филиповиќ во боите на виножитото: Не постои дел од мене од кој се срамам

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 скриени детали на филмски постери

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Васил блесна на евровизиската сцена е меѓу фотографиите на годината на Reuters

Читај повеќе