Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Рудар во Танзанија, кој во јуни преку ноќ стана милионер откако продаде два скапоцени камења вредни 3,4 милиони долари, сега пронајде уште една скапоценост, вредна 2 милиони долари.

Рударот Саниниу Лаизер третиот скапоцен камен го пронајде во северниот дел на Танзанија. Станува збор за танзанит тежок 6,3 килограми. Лаизер го продал за 2 милиони долари, а истиот ќе биде употребен за правење накит, пренесе BBC.

Танзанитот е меѓу најретките скапоцени камења, го има само во северна Танзанија, а локален геолог прогнозира дека целосно ќе исчезне за помалку од 20 години. Овој скапоцен камен е интересен поради различните бои меѓу кои се зелена, црвена, виолетова и сина. Вредноста се проценува според тоа колку е редок по неговата боја и чистина.

Претходно Лаизер продаде два танзанити, еден тежок 9,2 килограми и уште еден од 5,8 килограми. Овој рудар е татко на повеќе од 30 деца, а од новата заработка планира да направи училиште и болница за неговата заедница во Симанџиро.

Претходно изјави дека парите нема да го променат неговиот животен стил и дека ќе продолжи да се грижи за неговите 2.000 крави.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Чек дис аут

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Read more

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Read more

Англичанец носел змија како заштитна маска во автобус

Read more

Пијана мајка со бебето лудувала на скејт-парк

Read more

Магазин

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе
  • filter

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Читај повеќе
  • play_arrow

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Читај повеќе

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Читај повеќе