Таравари ја разреши директорката на Токсикологија

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ја разреши од должноста в.д. економската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, по најавите дека функцијата економски директор на клиниките ќе биде укината.

Покрај Иљази, разрешени се и неколкумина директори на другите клиники, потврди Таравари.

„Да, точно е. Разрешени се, не осум, туку девет економски директори. Не ги памтам сите, девет се, меѓу другото, и на Токсикологија. Денеска е назначен новиот директор на Токсикологија. Професорот Андон Чибишев ќе биде новиот директор на Токсикологија. Се надевам дека утре ќе назначиме и директор на Онкологија бидејќи таму решението за в.д. директорката е поминато кон средината на јуни, така што утре ќе назначам нов директор на Онкологија. На Неврологија има нов директор, тоа е поранешниот министер за здравство, Фатмир Меџити“, истакна Таравари.

На прашањето дали се утврдени неправилности во работата на Иљази, Таравари одговори: „Најверојатно, да, службите го имаат тоа, секако дека ние одлучивме веднаш да се разреши и да се назначи нов директор. Нема да има веќе економски директори, тоа е целта“, потенцира новиот министер за здравство.

Најави дека многу бргу ќе предложи и нов закон за здравствена заштита, во кој, како што рече, нема да има економски директори.

„Ќе предвидиме да има само професионален еден директор. Се надевам што побргу да ги синхронизирам систематизациите и да донесеме нова одлука за спојување на целиот Клинички центар во иста установа. И исто така ова важи и за здравствените домови и за болниците во помалите градови, во кои има општа болница и здравствен дом, ќе бидат споени во една, која ќе се вика општа болница, нема да има два-тројца директори, туку само еден, како што беше порано“, нагласи Таравари.

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Македонија

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Read more

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе