Таткото на Ѓоковиќ барал кралицата Елизабета да помогне Новак да игра во Австралија

По смртта на кралицата Елизабета II британските медиуми вадат бројни занимливости од нејзиниот живот, а една се однесува и на Новак Ѓоковиќ.

Имено, неговиот татко Срѓан испратил молба до кралицата пред почетокот на Австралија опен со надеж дека ќе му помогне на неговиот син во ситуација кога Австралија не му дозволуваше влез во земјата бидејќи не беше вакциниран против коронавирусот.

Бидејќи Австралија е дел од Комонвелтот, кралицата Елизабета имала можност да ургира кај австралиските власти за да му дозволат на Новак да настрапи на Австралија опен.

Сепак, кралицата не направила ништо околу тоа, а сите знаеме дека Ѓоковиќ остана без настап на првиот турнир годинава.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Тенис

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе