АВСТРАЛИЈА ОПЕН

Таткото на Ѓоковиќ: Новак по овие уцени најверојатно нема да игра на Австралија Опен

Само вакцинирани тенисери ќе може да настапат на првиот Грен слем годинава во Австралија.

„Во моментов 85 отсто од машките и женските тенисери се вакцинирани. До јануари очекуваме 90 до 95 отсто од нив да бидат вакцинирани, бидејќи ако не сте вакцинирани, нема да можете да играте“, изјави Крег Тајли, директор на Австралија Опен.

Новак Ѓоковиќ би требало да ја брка 10-тата титула во Австралија, но неговиот настап е под знак прашалник бидејќи српскиот тенисер сѐ уште не открил дали е вакциниран или планира да го направи тоа. Доколку не настапи, нема да има шанси на стартот на следната година да им побегне на Роџер Федерер и Рафаел Надал по бројот на освоени Грен слемови. Засега сите тројца имаат по 20.

„Што се однесува до вакцинирање и невакцинирање, лично право на секој од нас е да одлучи дали ќе се вакцинира. Никој нема право да влезе во нашата интимност, со Устав имаме право да одлучуваме секој за своето здравје. Дали Новак е вакциниран е негово право и интима Дали ќе го обзнани тоа? Мислам дека нема. Ни јас не ја знам таа одлука. Тој има право да одлучува како сака“, изјави таткото на Новак, Срѓан Ѓоковиќ.

„Непријатни се изјавите на водачите на австралиските провинции кои го прозиваат освојувачот на девет Австралија опен титули. Дали тој ќе се појави таму зависи од нив, од тоа како ќе се постават. Тој би го сакал тоа со сето свое срце, а и ние би сакале. Под овие уцени и услови, веројатно нема. Јас не би го направил тоа. А тој е мој син, па вие сами донесете заклучок...“

Срѓан Ѓоковиќ го прозва и првиот човек на Австралија Опен.

„Кои се тие признати вакцини, господине Крег? Не е признаена руската? Според нашите критериуми, се признаваат само руската и кинеската. Признајте ги и вие тие вакцини.“

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Тенис

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Read more

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Read more

Ѓоковиќ без вакцина не може ниту на Ролан Гарос

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе