Таткото на момчето убиец од Белград на чекор од слобода

Истрагата против Владимир К, таткото на момчето убиец, не може да заврши бидејќи Институтот за судска медицина и по многубројните барања на Вишото јавно обвинителство не го достави балистичкото медицинско вештачење кое е клучно за донесување одлука за обвинение, објави српски Блиц.

Денеска е точно пет месеци откако момчето убиец вооружен влета во ОУ „Владислав Рибникар“ и со пиштолот на својот татко уби деветмина негови врсници и училишниот чувар и рани уште шест лица. Сепак, истрагата против неговиот татко не е завршена.

Како што објави српски Блиц, се блокира со вештачењето наложено од Вишото јавно обвинителство во Белград, кое не е завршено и покрај бројните ургенции на оваа институција.

„Обвинителството нареди да се изврши медицински балистички преглед кој треба да укаже на начинот на смртта на жртвите на момчето-убиец, како и на прострелните рани и од кое оружје им се нанесени. Тоа вештачење треба да ги потврди сомнежите дека момчето-убиец пукал со пиштол што неговиот татко го поседувал законски“, вели извор на Блиц запознаен со случајот.

Сепак, ова стручно мислење не е завршено.

„Надлежното обвинителство во последните два месеца напиша повеќе итни барања и бара што поскоро да се достави предметот бидејќи без него не може да се донесе одлука за евентуалното обвинение против таткото поради сомнение дека тој не чувал обезбедено оружје. За тоа време вработените во Институтот заминаа на одмор, а за вештакот ништо не беше преземено“, вели извор на Блиц запознаен со истрагата.

А за тоа обвинителството има рок да донесе одлука во следниот месец. Во спротивно, таткото на момчето убиец ќе биде ослободен.

„Во случај кога на обвинетиот му е одредена мерка притвор во истрагата, законот пропишува задолжително укинување на притворот во случај обвинителот да не поднесе обвинителен акт во рок од шест месеци. Ова е рокот до кој обвинителот е должен во случај на обвинетиот да му биде одреден притвор, а во тој случај обвинителот, но и сите во истрагата да постапат со потребната итност“, објаснува за Блиц адвокатот Никола Ристовиќ.

Според него, доказите што ги собира обвинителството мора да го оправдаат сомнежот дека некој го сторил осомниченото дело.

Тој исто така додава дека доколку таткото на момчето убиец евентуално биде ослободен, истрагата може да трае сѐ додека обвинителот не одлучи да поднесе обвинителен акт или да ја отфрли кривичната пријава. За тоа, наведува тој, нема законски рок.

Владимир К, таткото на момчето убиец, е осомничен дека го тренирал синот да пука, дека го носел на стрелиште и не го чувал оружјето соодветно.

Притворот му беше продолжен на крајот на јули за уште три месеци, а според информациите што ги објави Блиц, истекува на 30 октомври.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Регион

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Read more

Дојава за бомба на белградскиот аеродром Никола Тесла

Read more

Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Read more

Додик: Ако Трамп победи на изборите, Република Српска би можела да прогласи независност

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе