Татковците се помалку под стрес од мајките

Татковците се посреќни кога поминуваат време и комуницираат со своите деца. Тие исто така се помалку изложени на стрес кога се во прашање децата. Ова се заклучоците од студијата спроведена од група научници за да истражат како се чувствуваат родителите кога станува збор за воспитувањето.

Студијата покажа дека родителството е родово условена одговорност исполнета со предизвици, при што татковците доживуваат повеќе емоционални награди, како што се поголема среќа, пониско ниво на стрес и помалку умор од мајките, пишува Psychology Today.

Татковците доживуваат повеќе позитивни емоции од мајките

Според истражувањата, татковците имаат повисоко ниво на задоволство од животот и се чувствуваат повеќе поврзани со своите деца отколку мајките. Покрај тоа, татковците пријавуваат пониски нивоа на депресија од мажите кои немаат деца. Од друга страна, симптомите на депресија се почести кај жените со деца отколку кај оние без деца.

Татковците се посреќни од мајките кога се грижат за своите деца

Врската помеѓу грижата за децата и среќата беше значително под влијание на полот.

Мажите доживеале поголема среќа додека се грижеле за своите деца, додека жените доживеале пониски нивоа на среќа во истата ситуација.

Татковците се помалку под стрес од мајките

Според истражувањето, татковците доживеале поголеми емоционални награди. Тие се чувствуваа посреќни и помалку под стрес затоа што поминуваа повеќе време правејќи забавни работи со своите деца и се соочуваа со помалку стресни родителски ситуации.

Татковците генерално се посреќни како родители отколку жените, а истражувањата сугерираат дека можеби се повнимателни кон своите ќерки отколку кон синовите.

Всушност, студиите покажуваат дека татковците често користат различен стил на комуникација кога разговараат со своите ќерки, па дури и повеќе пеат со нив отколку со своите синови.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Живот

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Read more

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Read more

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе