Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Брод на институтот Ocean Voyages вчера се врати во пристаништето во Хонолулу со 103 тони ѓубре извлечено од Тихиот Океан во една експедиција.

Ова е најголемата количина ѓубре собрана од океанското дно во една експедиција, па тоа значи дека тимот во експедицијата што траеше 48 дена постави еден навистина тажен рекорд за човештвото. Водачот на експедицијата, Мери Кроули, која исто така е основач и извршен директор на институтот Ocean Voyages, рече дека за неколку дена се враќаат назад за да соберат уште ѓубре. Таа нагласува дека реализацијата на овие експедиции зависи од донации.

„Многу сум горда на нашиот трудољубив екипаж. Ја надминавме зацртаната цел од 100 тони фрлена пластика и рибарски мрежи. Во овие тешки времиња исполнети со предизвици продолжуваме да помагаме кон остварување на целта – океанот повторно да биде здрав, бидејќи од тоа зависи нашето здравје и здравјето на целата планета“, рече Кроули.

„Користиме проверена наутичка опрема за ефикасно чистење на океаните, а истовремено воведуваме иновативни нови технологии. Институтот Ocean Voyages е водечка институција во истражување и чистење на океаните со децении наназад“, додаде таа.

Од институтот планираат да ја прошират својата работа и во други делови на светот за да извлечат што е можно повеќе отпад од светските мориња и океани, отпад кој се заканува на опстанокот на морскиот свет.

Remote video URL
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе