Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Американската поп-пејачка Тејлор Свифт се најде на врвот на Billboard топ-листата најплатени уметници за 2020 година, со над 23 милиони долари приходи.

По бурната година на откажани концерти и какви било настапи во живо, поради корона-пандемијата, музичката ѕвезда се врати на списокот американски „музички парајлии“, со вкупно 23,8 милиони долари.

Тоа, сепак, е помалку за 99,6 милиони, кога последен пат беше на врвот на оваа листа во 2018 година.

Ова е првпат во историјата на музиката, турнеите на најуспешните уметници да не придонесат за тоа кој е на врвот на топ листите.

За своето прво место, Billboard процени дека Тејлор заработила 10,6 милиони долари од стрим-услуги, 10 милиони од продажба на постари дела и 3,2 милиони од издавање нова музика.  

Remote video URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Музика

Што се случило меѓу Здравко Чолиќ и Фрида од ABBA во 1973?

Read more

Како изгледа денеска девојчето од спотот за легендарната „Lambada“?

Read more

ПСЖ го откачи Фил Колинс и го замени со Диџеј Снејк

Read more

Бритни Спирс се сврши по третпат

Read more
 

Сцена

Николас Кејџ одлучи - никогаш нема да се пензионира

Читај повеќе

Што се случило меѓу Здравко Чолиќ и Фрида од ABBA во 1973?

Читај повеќе

Почнува 36-тото издание на Макфест

Читај повеќе

Се спрема нов „Телохранител“ – кој би ги заменил Витни Хјустон и Кевин Костнер?

Читај повеќе

Компанија плаќа да ги изгледате 13-те најстрашни филмови во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе гледаме на Скопје Синема Сити 007?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Maid“- новата серија која ќе ви го разнежни срцето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денеска девојчето од спотот за легендарната „Lambada“?

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ го откачи Фил Колинс и го замени со Диџеј Снејк

Читај повеќе