Тејлор Свифт освои три AMA награди и постави нов рекорд

Во Лос Анџелес синоќа беа доделени Американските музички награди (АМА). Водителка на шоуто беше Тараџи П. Хенсон, a со музички изведби настапија Џенифер Лопез, Меган Ди Сталион, Малума, Шон Мендес, Џастин Бибер и други.

Тејлор Свифт доби три награди – уметничка на годината, поп-рок изведувачка и најдобар музички спот, за песната Сardigan. Со тоа, таа го држи рекордот на најмногу освоени АМА награди.

Доџа Кет е најдобра дебитантка, а Џастин Бибер и Ден + Шеј ја добија наградата за најдобар дует или соработка, како и најдобра кантри-песна, за песната „10.000 hours“.

Џастин Бибер е најдобар машки поп/рок изведувач. Најдобра поп/рок група е „БТС“. Најдобра поп/рок песна е „Don’t Start Now”.

Remote video URL

Во категоријата алтернативен рок, Твени уан пајлот ги победија Били Ајлиш и Тејм Импала.

Најдобри рапер и раперка се Џуси Ворлд и Ники Минаж. Најдобра рап-песна е „WAP” на Меган Ди Сталион и Карди Би.

Викенд и Доџа Кет се најдобри соул/ар-ен-би изведувачи.

Најдобри латино изведувач и изведувачка се Бед Бани и Беки Џи.

Најдобар албум за филмска музика е „Birds of Prey: The Album“

Remote video URL
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Музика

Нема да верувате која песна е на првото место на Billboard листата

Read more

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Read more

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more

Почина славниот југословенски басист Ненад Стефановиќ - Јапанац

Read more
 

Сцена

  • filter

20 јануари 1993, почина актерката Одри Хепберн

Читај повеќе
  • play_arrow

Top 10 најиритирачки ликови од хорор филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за научнофантастичниот „Space Sweepers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема да верувате која песна е на првото место на Billboard листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Читај повеќе

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе