Техника на пешачење со која се топат повеќе калории

А.С.
/ 12.05.2024 / 13:00

Физичката активност вклучува различни активности, како што се вежбање, трчање, возење велосипед и одење.

Една од најпопуларните форми на одење, или техниката позната и како нордиско пешачење, може да ви помогне да ја подобрите вашата физичка активност и да се грижите за здравјето на вашето срце на патот.

Техниката на нордиско пешачење е одлична бидејќи ги користи сите предности на вообичаеното пешачење и го зголемува интензитетот на движењето. Додаваат дека со додавање шипки за нордиско пешачење го активираме и горниот дел од телото, што значи дека самото одење ќе биде поинтензивно.

Со техниката нордиско пешачење се вежба целото тело.

Нордиското пешачење има за цел да го зголеми интензитетот на вежбањето, да го зголеми отчукувањата на срцето, па дури и да согорува дополнителни калории. Овој тип на вежбање е опишан како не висок интензитет, но може да помогне во подобрување на кардиоваскуларното здравје и целокупната кондиција.

Ако одлучите да го воведете нордиското пешачење во вашата рутина, задолжително набавете шипки со вистинска големина за вашата висина

реклама

Фит

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе