Технологија што ќе спасува животи на моторциклисти

Bosch ја претстави новата технологија што спречува странично лизгање на моторциклите.

Новата технологија има работен назив „slid mitigation“ што јасно укажува дека спречува странично лизгање на моторциклот при вртење во кривина.

Принципот на делување е прилично логичен и едноставен за сфаќање, додека изведбата е малку покомплицирана.

За почеток, има сензор што го детектира губењето на стисок и страничното лизгање. Откако ќе биде детектирано тоа, се ослободува млаз воздух од реервоарот, како во воздушните перничиња. Во овој случај, млазот воздух генерира сила што се „противи“ на страничното лизгање на моторциклот.

Лошата страна е што резервоарот има капацитет за само една реакција. Сепак, само една „божја рака“ понекогаш е пресудна, особено во вакви опасни ситуации.

Bosch паралелно развива неколку системи за безбедност на моторциклистите.

Во блиска иднина ќе ги претстави системите за проверување на „мртов агол“ и за предупредување пред потенцијален судар со друго возило, односно адаптивен темпомат што наскоро би можело да почне сериски да се вградува.

Први модели што ќе го добијат овој систем се Ducati Multistrada и KTM 1290 Super Duke.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе