Технологија што ќе спасува животи на моторциклисти

Bosch ја претстави новата технологија што спречува странично лизгање на моторциклите.

Новата технологија има работен назив „slid mitigation“ што јасно укажува дека спречува странично лизгање на моторциклот при вртење во кривина.

Принципот на делување е прилично логичен и едноставен за сфаќање, додека изведбата е малку покомплицирана.

За почеток, има сензор што го детектира губењето на стисок и страничното лизгање. Откако ќе биде детектирано тоа, се ослободува млаз воздух од реервоарот, како во воздушните перничиња. Во овој случај, млазот воздух генерира сила што се „противи“ на страничното лизгање на моторциклот.

Лошата страна е што резервоарот има капацитет за само една реакција. Сепак, само една „божја рака“ понекогаш е пресудна, особено во вакви опасни ситуации.

Bosch паралелно развива неколку системи за безбедност на моторциклистите.

Во блиска иднина ќе ги претстави системите за проверување на „мртов агол“ и за предупредување пред потенцијален судар со друго возило, односно адаптивен темпомат што наскоро би можело да почне сериски да се вградува.

Први модели што ќе го добијат овој систем се Ducati Multistrada и KTM 1290 Super Duke.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Читај повеќе

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Читај повеќе