Тел Авив: Илјадници демонстранти бараа соживот на Евреите и Арапите

Илјадници демонстранти синоќа излегоа на улиците на Тел Авив барајќи соживот на Евреите и Арапите.

Демонстрациите во Тел Авив се само еден од протестите во бројни градови во Израел, со кои се бара мир меѓу Израелците и Палестинците по 11 дена вооружени конфликти.

Лидерот на највлијателната арапска партија во Кнесетот, Ајман Одех, повика на формирање палестинска држава покрај Израел.

– Овде живеат два народа и двата имаат право на самоопределување, рече Одех.

Познатиот израелски писател Давид Гросман истакна дека „битката што се води денес не е борба меѓу Арапите и Евреите, туку меѓу оние кои од двете страни се обидуваат да живеат во мир и во чесна соработка и оние кои и на едната и на другата страна се хранат со омраза и насилство“.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Прв проблем во ПСЖ: Меси одби да се поздрави со тренерот по замената

Read more

Џабе се фалите - бројот на партнерки не ве прави подобри љубовници

Read more

Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Read more

Свет

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Read more

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Read more

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Read more

Харизматичен и побожен: Талибански лидер се најде на листата 100 највлијателни луѓе нa Time

Read more
 

Вести

И Заев и Мицкоски убедени во победа на локалните избори

Читај повеќе

Мицкоски: Освен морална, мора да има и кривична и политичка одговорност

Читај повеќе

Заев: Трагедијата во Тетово да не се користи за политичко профитерство

Читај повеќе

Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Читај повеќе

Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Читај повеќе

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура и серија торнада ја погодија Италија

Читај повеќе

МЗ: Во Скопје има 139 заразени основци и 70 средношколци од коронавирусот

Читај повеќе

Нови 154 случаи на COVID-19, пријавени се 12 починати лица

Читај повеќе