Telegram е рај за сајбер криминалците

Telegram стана рај за сајбер криминал, покажуваат најновите истражувања.

Компанијата за интернет безбедност Cybint направи истражување со порталот Financial Times на тема сајбер криминал на Telegram.

На сајбер криминалците им е најлесно да тргуваат со украдени податоци и алатки за хакирање преку Telegram, како и да разменуваат информации што би биле корисни за следните напади.

WhatsApp порано беше главното прибежиште на овие луѓе, но откако таа апликација воведе нови правила за приватност, тие се префрлија на Telegram, која во моментов има над 500 милиони корисници.

URL

Најважниот фактор е дека апликацијата е лесно достапна и едноставна, за разлика од подземниот форум на темната мрежа.

Истражувањето на Cybint покажа дека сајбер криминалот се зголемил за 100% на Telegram, и дека количината на нелегални податоци што се разменуваат таму секој ден се зголемила на 300%.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Софтвер

Корисна опција - дали знаете како да го заклучите Viber?

Read more

macOS 12 Monterey е достапен за преземање

Read more

Google издаде итно предупредување за сите корисници на Chrome

Read more

Доаѓа нов zero day - веднаш ажурирајте го вашиот iPhone

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе