Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Помеѓу облаците на Орионовата маглина, астрономите забележаа млада ѕвезда која „намотува“ материјал од својата околина.

Соѕвездието Орион е познато по тоа што се наоѓа на т.н небесен екватор, поради што е видливо од секој дел на планетата Земја. Некаде помеѓу неговите светли ѕвезди Алнитаи, Саиф и Ригел, лебди огромен и густ облак од меѓуѕвездена прашина и гас - Орионовата маглина.

Таа е толку голема и впечатлива што е видлива со голо око, а покрај спектакуларниот изглед, кој е снимен со помош на вселенски телескопи, овој меѓуѕвезден простор е и важна лабораторија за проучување и разбирање на формирањето на ѕвездите.

Научниците тврдат дека сѐ што треба да направите е да зумирате на одреден дел и внимателно да ги проучите деталите. Најновата фотографија од Орионовата маглина, направена од вселенскиот телескоп Hubble, покажува редок феномен во кој може да се види облак во темнината на вселената, во средината на која се одвива космичка интеракција иницирана од младата ѕвезда IX Ори.

URL

Процесот е познат и како објект Хербиг-Харо, за чие создавање се потребни одредени специфични околности. Пред сè, потребна ви е млада ѕвезда која се врти и „намотува“ материјал од облакот околу себе. Со текот на времето, таа расте, овозможувајќи млазови од плазма да се ослободат меѓу половите на ѕвездата и да се пренасочат по линиите на надворешното магнетно поле - давајќи ѝ забрзување.

Потоа овие млазови, кои патуваат со неверојатно големи брзини, силно се судираат со околниот гас и го загреваат, предизвикувајќи му да свети. Тоа доведува до појава на две блескави шипки, кои изгледаат како да излегуваат од ѕвездата.

Астрономите истакнуваат дека овие структури брзо се менуваат, што им дава идеална можност да ги проучуваат за да разберат како материјалот се исфрла од облаците кои ги хранат растечките ѕвезди и ја одредуваат големината до која ќе пораснат.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Вести

Снупи ќе патува до Месечината

Read more

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Read more

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Read more

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе