Телескопот TESS ги надмина очекувањата, откри повеќе од 2.000 можни планети

Телескопот TESS на НАСА ги надмина очекувањата и досега пронајде повеќе од 2.000 потенцијални планети.

TESS својата мисија ја почна во 2018 година, а меѓу 2.200 планети кои ги пронајде стотина се помали и меѓу нив има слични карпести светови како Земјата. Сепак, тоа не мора да значи дека се населиви.

Очекувањата беа дека TESS ќе пронајде околу 1.600 планети во првите две години, но целта е значително надмината.

Досега се потврдени 120 планети, а НАСА се надева дека со помош на вселенскиот телескоп James Webb би можело во иднина детално да се проучат планетите.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Вести

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Read more

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Читај повеќе

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Читај повеќе

Telegram е рај за сајбер криминалците

Читај повеќе

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

Читај повеќе

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Читај повеќе

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Читај повеќе