Свет

Тело исчезнато пред 22 години најдено благодарение на Google Maps

13. септември 2019 - 13:04 | МИА/КАЈГАНА
Посмртни останки на маж кој исчезнал пред дваесет години на Флорида, биле пронајдени во потонат автомобил. Возилото е забележано со помош на Google Maps.

Имено, Вилијам Молт (40) од Лантана на американската сојузна држава Флорида исчезнал 1997 година, кога по едно вечерно излегување не се вратил дома. По потрагата, тој не бил најден, па случајот бил ставен во мирување.

Дури 22 години потоа, на 28 август годинава, возилото и неговото тело биле пронајдени во рибник во градот Велингтон. Тоа прво на Google Maps случајно го забележал поранешен жител во областа, па повикал полиција.

Шерифот на Округот Палм Бич изјави дека најверојатно Молт загубил контрола над возилото, но и дека не може со сигурност да се знае што точно се случило пред 22 години. 

Коментирај