Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Манчестер Јунајтед доживеа дебакл во градското дерби против Манчестер Сити, а многумина се прашуваа зошто Кристијано Роналдо преседа на клупата за резерви и не влезе во игра.

Тренерот на „Црвените ѓаволи“ откри зошто португалската ѕвезда синоќа не одигра ниту минута, а неговиот тим се мачеше 90 минути.

„Нашиот настап беше неприфатлив. Навистина не очекував вакво нешто, ниту можев да си замислам. Во претходните натпревари нашата екипа покажа напредок, добра атмосфера и залагање. Нажалост, сега ништо од тоа не пренесоа на терен. Кога играте против играчи од топ класа, какви што има Манчестер Сити, морате да го дадете максимумот. Ние тоа не го покажавме, што е неприфатливо. Не сакав во игра да го ставам Роналдо од почит кон него и неговата голема кариера“, изјави Тен Хаг откривајќи зошто Роналдо синоќа не одигра ни минута.

Тој почна од клупата, а бидејќи уште по првите 45 минути Сити направи огромна предност водејќи со 4:0 со головите на Фил Фоден во 8. минута, Ерлинг Холанд во 34. и 37. и повторно Фоден во 44. минута, Роналдо сепак до крај остана на клупата. Во 56. минута Бразилецот Антони за момент ја врати надежта на Јунајтед, но потоа повторно на сцена стапија Холанд и Фоден (64. и 73.) за високи 6:1, а Антони Марсиал при самиот крај во 84. минута и првата од надополнувањето се погрижи за поблаг пораз од 6:3.

Remote video URL

Сити е втор на табелата со 20 бода и еден бод заостанување зад лидерот Арсенал, додека Јунајтед падна на 6. место со 12 бодови.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Фудбал

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Read more

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Read more

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Read more

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Read more
 

Спорт

Портер: Јокиќ ми рече дека во Србија пие и по 6 пива

Читај повеќе

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Читај повеќе

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Читај повеќе

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе