„Tenet“ заработи над 250 милиони долари на светскиот бокс-офис

Научно-фантастичниот филм „Tenet“ на Кристофер Нолан заработи над 250 милиони долари на глобалниот бокс-офис. Но, во САД филмот се бори за дополнително внимание за да привлече публика.

Филмот заработи 4.7 милиони долари во третиот викенд од прикажувањето, со што заработи 36.1 милион долари во Северна Америка. „Tenet“ е со буџет од 200 милиони долари.

Remote video URL

Околу 70 проценти од киносалите се отворени низ САД, а продуцентите се оптимисти дека гледаноста на филмот ќе се зголеми и покрај пандемијата со коронавирусот

За разлика од „Tenet“, популарноста на „Mulan“ продолжува да се намалува. Во Кина филмот заработи 6.5 милиони долари во вториот викенд од прикажувањето или вкупна заработка од 36 милиони долари. Филмот заработи 57 милиони долари на светско ниво.

Remote video URL

„The New Mutants“ заработи 1.6 милиони долари во четвртиот викенд на прикажување, доволно за да се најде на второто место на бокс-фисот во Северна Америка.  На светскиот бокс-офис, филмот досега заработи 35 милиони долари.

Remote video URL

Викендов се одржа само една филмска премиера, станува збор за шпионскиот трилер „Infidel“, кој заработи 1.5 милиони долари во 1.724 киносали и се најде на трето место.

На четврто место е трилерот „Unhinged“ со Расел Кроу, кој во петтиот викенд на прикажување заработи 1.3 милиони долари или 15.7 милиони долари низ светот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Филм & ТВ

Мемиња во кои ќе се пронајдат вистинските фанови на „Friends“

Read more

„The Mandalorian“ доби искрен трејлер

Read more

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Read more

Објавен трејлерот за „The Midnight Sky“ со Џорџ Клуни во главната улога

Read more

Сцена

  • filter

Мемиња во кои ќе се пронајдат вистинските фанови на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Mandalorian“ доби искрен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Читај повеќе

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Midnight Sky“ со Џорџ Клуни во главната улога

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најстрашни сцени од серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Адел со духовит коментар за слабеењето: Ова е половината од мене што ја избрав

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Mean Girls“

Читај повеќе