Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Романската тенисерка Ирина Бегу (63. ВТА) вчера се пласираше во 16. финалето на Ролан Гарос со победата над Русинката Екатерина Александрова (31. ВТА), но предизвика скандал за време на мечот кога фрли рекет кон публиката и расплака дете.

Ирина збесна поради својата лоша игра, па го фрли рекетот кој за жал се одбил и заврши во публиката.

URL

Тогаш се слушнал плач на вознемирено дете, кое во таа прилика не било погодено.

Иако на паузата се чинеше дека Романката ќе биде дисквалификувана, по разговорот со супервизорот таа беше само опомената.

На крајот, судијата не ѝ го одзеде ни гемот, а многу корисници на социјалните мрежи останаа шокирани од ваквата одлука и се потсетија на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој беше дисквалификуван од УС Опен поради фрлање топче пред две години.

Ирина губеше со 2:0 во моментите на инцидентот во третиот сет, а потоа направи пресврт и славеше со 2:1 во сетови (6:7, 6:3, 6:4).

Во осминафиналето на Ролан Гарос ќе игра против Французинката Леолија Жанжан, инаку 227. на ВТА листата.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Тенис

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Read more

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Read more

Надал откри како се чувствува по третманот на стапалото

Read more

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Read more
 

Спорт

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе