Тенисерот број еден во светот и бранител на титулата испадна од УС опен

Ник Кирјос го победи Даниил Медведев со 7:6 (11), 3:6, 6:3, 6:2 и се пласираше во четвртфиналето на УС опен.

Ова беше петти меч на овие двајца тенисери, а по соочувањето што траеше два часа и 53 минути, Австралиецот стигна до четвртата победа меѓу нив двајцата. Исто така, Медведев ќе ја загуби лидерската позиција на АТП ранг-листата, која ќе биде објавена по последниот Грен слем во сезоната.

Кирјос (25. на листата) одигра одличен меч во кој имаше 21 неодбранлив сервис и 53 винери против лидерот во рангирањето и прв носител на УС опен, кој до мечот со него не загуби сет во турнирот на кој ја бранеше титулата.

Сега во воведниот сет на мечот го надополни раниот брејк, го доби тринаесетиот гем, а во него од 3:5 стигна до три сет-топки. Во долгата битка, тој отиде на страната на Кирјос. Во вториот Медведев поведе со 5:1, а потоа го израмни мечот. Откако Кирјос стигна до брејк во третиот сет, тој продолжи да доминира со сервиси и го остави победникот на УС опен во 2021 година без шанси за нов камбек.

Кирјос за победа вкупно петпати му зеде сервис на Медведев, а тој спаси пет од осум брејк топки при неговиот почетен удар. Веќе со овој резултат ќе направат поместување од седум места во рангирањето. Следен противник му е Карен Хачанов, 27-ми носител. Победникот од тој меч ќе игра во полуфиналето против победникот од мечот меѓу Матео Беретини и Каспер Руд.