Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска го оспори правото на Кина на локации во Јужното Кинеско Море, а Пекинг ја критикуваше неговата изјава велејќи дека тоа ги зголемува тензиите во регионот.

Помпео во соопштение истакна дека Кина нема законска основа за своите амбиции во Јужното Кинеско Море и оцени дека земјата со години употребува закани против други земји од Југоисточна Азија.

– Јасно даваме до знаење дека аспирациите на Кина за ресурси во Јужното Кинеско Море се незаконски, како што е незаконска и нивната кампања за насилна контрола врз тие локации, рече Помпео, додавајќи дека светот нема да му дозволи на Пекинг да го третира Јужното Кинеско Море како негово морско царство.

Пекинг ги оцени обвинувањата на Помпео како „целосно неоправдани“, потенцирајќи дека САД не ги почитуваат напорите на Кина и земјите од АСЕАН за мир и стабилност во таа област.

Кинеската Амбасада во Вашингтон ги повика САД да не заземаат страна околу прашањето за територијалниот суверенитет и да ги почитуваат напорите на регионалните земји за мир и стабилност во областа на Јужното Кинеско Море.

Кина тврди дека има право на одредени острови во Јужното Кинеско Море кои се предмет на спорови со другите земји од регионот, на што САД се противат, па затоа во регионот има чести инциденти меѓу воени бродови на двете земји.

Филипините, Виетнам, Малезија, Брунеи и Тајван исто така тврдат дека некои од стотиците гребени и мали острови во Јужното Кинеско Море им припаѓаат на нив, но од 2014 година, Пекинг ги засили тврдењата дека има право над сите острови, бетонирајќи гребени за изградба на воени аеродроми опремени со радари, проектили и авиони.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе