Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Растечките тензии меѓу Кина и Тајван може да доведат до одложување на паметниот телефон iPhone 14 на Apple.

Apple е главниот клиент на TSMC, компанија која ги доставува своите чипови на Pegatron во Кина, каде што се склопуваат телефоните iPhone. Откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, го посети Тајван, следеа остри реакции од Кина, а ситуацијата меѓу двете страни стана уште понапната.

Покрај тоа, кинеската комунистичка партија го забрани споменувањето на Тајван и Република Кина во документите за испорака, што значи дека некои хардверски компоненти може да бидат вратени назад во Тајван, што ќе резултира со одложување на производството на iPhone 14.

Заменик-претседател на Pegatron и претставници на TSMC беа видени со Пелоси за време на нејзината посета на Тајван, така што сето ова може да значи почеток на жестока трговска војна меѓу кинеската Комунистичка партија и Тајван, меѓу кои американските компании, вклучително и Apple.

Исто така, Apple веќе е во разговори со тајванските партнери и побара отстранување на ознаките Made in Taiwan и Republic of China.

Значи, има смисла што изворите на познатиот аналитичар Мин-Чи Куо тврдат дека некои единици од 6,1-инчниот iPhone 14 ќе ја напуштат фабриката на Foxconn во Индија.

Оваа ситуација настана во најлош можен момент за Apple бидејќи претставувањето на iPhone 14 е многу блиску, а се шпекулира и за проблеми со квалитетот на производството на екранот и камерите на iPhone 14 Pro Max.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе