Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Растечките тензии меѓу Кина и Тајван може да доведат до одложување на паметниот телефон iPhone 14 на Apple.

Apple е главниот клиент на TSMC, компанија која ги доставува своите чипови на Pegatron во Кина, каде што се склопуваат телефоните iPhone. Откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, го посети Тајван, следеа остри реакции од Кина, а ситуацијата меѓу двете страни стана уште понапната.

Покрај тоа, кинеската комунистичка партија го забрани споменувањето на Тајван и Република Кина во документите за испорака, што значи дека некои хардверски компоненти може да бидат вратени назад во Тајван, што ќе резултира со одложување на производството на iPhone 14.

Заменик-претседател на Pegatron и претставници на TSMC беа видени со Пелоси за време на нејзината посета на Тајван, така што сето ова може да значи почеток на жестока трговска војна меѓу кинеската Комунистичка партија и Тајван, меѓу кои американските компании, вклучително и Apple.

Исто така, Apple веќе е во разговори со тајванските партнери и побара отстранување на ознаките Made in Taiwan и Republic of China.

Значи, има смисла што изворите на познатиот аналитичар Мин-Чи Куо тврдат дека некои единици од 6,1-инчниот iPhone 14 ќе ја напуштат фабриката на Foxconn во Индија.

Оваа ситуација настана во најлош можен момент за Apple бидејќи претставувањето на iPhone 14 е многу блиску, а се шпекулира и за проблеми со квалитетот на производството на екранот и камерите на iPhone 14 Pro Max.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Мобилни

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more

iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Read more

Аналитичар најавува значително побрзи iPhone 15 модели

Read more

Откриени детали за новиот смартфон OnePlus 11

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе