Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Најмалку 15 полицајци беа убиени вчера во серија напади во јужната руска провинција Дагестан, а убиени се и пет напаѓачи, пренесе Reuterts, повикувајќи се на руските агенции.

Вооружени напаѓачи отворија оган врз синагога и две православни цркви во Дербент, како и врз полициски контролен пункт во Махачкала.

МВР соопшти дека во нападот бил убиен и православен свештеник, а биле запалени синагогата и православната црква. Агенциите јавуваат дека улични борби избиле во Махачкала, административниот центар на Дагестан. Националниот комитет за борба против тероризмот, од друга страна, соопшти дека се убиени пет напаѓачи.

На свештеник му беше пресечено грлото

Локалните агенции јавуваат дека има и цивилни жртви.

Дагестан е руска провинција претежно населена со муслимани на Каспиското Езеро. Соопштено е дека е отворена истрага за „терористички акти“, без дополнителни детали.

Дирекцијата на Истражниот комитет на Русија за Република Дагестан објави дека покренала истрага за тероризам за нападите според Кривичниот законик на Руската Федерација.

„Се утврдуваат сите околности на настанот и лицата кои учествувале во терористичките напади, а за нивните постапки ќе биде дадена правна оценка“, се наведува во соопштението.

„Вечерва во Дербент и Махачкала непознати напаѓачи се обидоа да го дестабилизираат општеството“, изјави лидерот на Дагестан Сергеј Меликов.

Убиени се и православен свештеник и чувар на црквата. Претседателот на Дагестанската јавна комисија Шамил Кадулев изјави дека отец Николај е убиен: „Му го пресекоа грлото. Имаше 66 години и беше многу болен“, рече Кадулев.

Претежно муслимански регион

Досега ниту една организација не ја презеде одговорноста за нападите, кои се случија три месеци откако огранок на ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во градското собрание на Крокус во Москва, во кој загинаа повеќе од 140 луѓе.

Руските власти соопштија дека вооружените лица во Дагестан биле „поддржувачи на меѓународна терористичка организација“.

Дагестан е претежно муслимански регион со мало христијанско и уште помало еврејско малцинство. Руските безбедносни сили се бореа во регионот во 2000-тите против исламистичкиот бунт што се прошири од соседна Чеченија, иако нападите станаа поретки во последниве години.

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека синагогата во Дербент изгорела до темел и дека се убиени локални чувари, додека во синагогата во Махачкала бил отворен оган.

„Колку што знаеме, за време на нападот немаше верници во синагогите, а нема жртви од еврејската заедница“, се вели во соопштението на Министерството.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more
 

Вести

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе