Тешка автобуска несреќа во Хрватска, сите настрадани се полски државјани

Сите загинати во несреќата на автобусот со полски регистарски таблички кај Брезнички Хум во Хрватска се полски државјани, потврди денеска полската агенција ПАП, повикувајќи се на полското Министерство за надворешни работи.

Фото: Index.hr

-Во овој момент можеме да го потврдиме тоа, изјави портпаролот на полското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека „автобусот има варшавски регистарски таблички“.

Фото: Index.hr

Дванаесет лица загинаа, а повеќе од 40 се повредени во сообраќајна несреќа што се случи утринава, околу 5 часот и 40 минути, на автопатот А4, кај Брезнички Хум во правец кон Загреб, кога автобус со полски национални таблички превезувал патници на аџилак во Меѓугорје.

Фото: Index.hr

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки по трагичната несреќа во Хрватска ги испрати министерот за здравство Адам Војчех Ниеџиелски и заменик министерот за надворешни работи Марчин Пжидач, а со нив патуваат и медицински лица и психолози, пренесува ПАП.

URL

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и министерот за надворешни работи дипломатијата Гордан Грлиќ Радман им изразија сочувство на полските колеги.

Фото: Index.hr

Пленковиќ денеска разговараше со полскиот колега Моравјецки во врска со сообраќајната несреќа кај Брезнички Хум и во името на хрватската Влада изрази сочувство до семејствата на жртвите.

Фото: Index.hr

Шефот на дипломатијата, пак, му изрази сочувство на полскиот шеф на дипломатијата Збигњев Рау. Грлиќ Радман „изрази надеж за брзо закрепнување на повредените“ и нагласи дека „надлежните служби ја даваат сета потребна помош“.

Фото: Index.hr

„Хрватскиот народ се солидаризира со Полска и нејзините граѓани“, напиша Грлиќ Радман на Twitter.

URL
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Регион

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Read more

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Read more

Во Косово приведена Русинка осомничена дека соработува со руските тајни служби

Read more

Тешка автобуска несреќа во Хрватска, сите настрадани се полски државјани

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе