Тешко повреден пешак, за брзо возење казнети 75 возачи

Според Билтенот за дневни настани на МВР, утринава во 5:30 часот било пријавено дека во Скопје, на бул. „Александар Македонски“, патничко возило „шкода“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С. (32) удрило во пешакот Т.Б. (54) од Скопје. 

Во незгодата, пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Комплекс клиники „Мајка Тереза“. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.

Министерството за внатрешни работи информира дека се изречени вкупно 509 санкции во текот на вчерашниот ден на територијата на Град Скопје во рамки на засилените полициски контроли во областа на сообраќајот.

Од МВР денеска соопштија дека за пречекорување на дозволената брзина на движење регистрирани се 75 прекршоци, изречени се 66 мерки за технички неисправни возила, 41 за некористење на сигурносен појас.

За непрописно паркирање санкционирани се 91 возач, 74 возила се подигнати со специјално возило „пајак“ и 44 казни се за неносење на заштитна маска.

Засилените сообраќајни контроли, потенцираат од МВР, продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Хроника

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Read more

Убиство во скопската населба Бутел

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Работник пријавил физички напад од претпоставениот во фабрика во Кавадарци

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Читај повеќе

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 62 нови случаи, 245 оздравени и 14 починати лица

Читај повеќе

Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Читај повеќе

Кој го вооружува Хамас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жените во новинарството често пати мета на сексистички напади

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Читај повеќе

Приоритет во вакцинирање постарите, хронично болните и стопанствениците

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност и потопло

Читај повеќе