Tesla цели високо: Два нови модела и годишно производство од 5 милиони возила

Годишното собрание на акционери на Tesla во 2023 година вклучи важно соопштение за идните производи, иако со ограничени детали.

Накратко, Илон Маск најави две нови електрични возила за кои предвидува дека заедно би можеле да продадат повеќе од 5 милиони единици годишно.

Извршниот директор на Tesla беше скржав за детали за двете неименувани електрични возила, претпочитајќи да ги открие кога ќе дојде време, односно кога ќе се организира официјална презентација.

„Сакам само да нагласам дека всушност правиме нов производ, всушност дизајнираме сосема нов производ“, рече Маск, додавајќи дека „има два нови производи кои ќе предизвикаат многу возбуда“.

Извршниот директор на Tesla даде некои смели тврдења, велејќи дека „и дизајнот на производи и техниките на производство се далеку пред конкуренцијата во индустријата“, создавајќи високи очекувања за акционерите.

Тој, исто така, предвиде дека само двете нови возила ќе донесат комбинирана продажба од „над 5 милиони единици годишно“, иако тој го огради тоа беше само негова претпоставка и на шега додаде дека „не го тужат“ ако тоа не се случи .

Маск не појасни дали тие „производи“ би можеле да бидат претходно најавени редизајн за Model 3 (Project Highland) и Model Y (Project Juniper), кои се очекува да влезат во производство во есента 2023 и крајот на 2024 година, соодветно.

Тоа го поткрепува и фактот што при неговото претставување на екранот се појави затемнета „тизер“ силуета на возило што е многу слична на моделот Y на Tesla, што ја намалува веројатноста дека се работи за сосема нов, помал електричен автомобил.

Remote video URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе