Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Илон Маск отсекогаш имал големи идеи…

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, соопшти дека новиот модел на Cybertruck ќе биде „доволно водоотпорен за накратко да послужи како чамец што може да поминува низ реки, езера и мориња кои не се премногу разбранувани“.

Во коментар под објавата, Маск вели дека Cybertruck може да плови околу десет километри.

Cybertruck беше претставен на крајот на 2019 година и беше подготвен за производство и испорака на крајот на 2020 година, но компанијата неколку пати го одложуваше поради недостаток на простор за производство. И покрај тоа што дизајнот беше финализиран одамна, поради недостиг на делови и ограничувања во синџирот на снабдување, производството сè уште не е започнато. Според последните информации, производството ќе започне на почетокот на следната година во Gigafactory во Тексас.

За потсетување, најмоќната верзија на Cybertruck има три електромотори, погон на сите тркала и достигнува 100 км/час за три секунди. Досегот е над 800 км со максимална брзина од 209 км/час.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Авто новости

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Read more

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Read more

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Read more
 

Автомобили

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе

Зимски дилеми за возачите: Што е мит, а што вистина?

Читај повеќе

Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Читај повеќе

Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Читај повеќе