Tesla ги прекршува европските регулативи со камерите за надзор во возилата

Германското здружение на потрошувачи VZBV поднесе тужба против американскиот производител на електрични автомобили Tesla пред Регионалниот суд во Берлин поради загриженоста за заштитата на личните податоци и тврдењата дека купувањето на автомобил Tesla ги намалува емисиите, пренесува француската новинска агенција AFP.

Само во 2020 година, Tesla заработи 1,6 милијарди долари од продажбата на таканаречените купони за емисија - права на емисија што им овозможуваат на другите производители да ги надминат границите што важат за нивниот возен парк.

VZBV ја обвинува Tesla за „лажни изјави за климата и недоволно информации“ во врска со надзорните камери во возилата.

Според ова здружение, купувачите на возилата на Tesla не биле информирани дека користењето на режимот за надзор, во кој камерите ја следат околината на автомобилот, е спротивно на европското законодавство за заштита на личните податоци.

Корисниците на оваа функција „мора да добијат согласност од луѓето кои минуваат покрај автомобилот за обработка на личните податоци“, рече шефот на правните постапки во VZBV, Хајко Динкел.

Тој предупредува дека почитувањето на прописите за заштита на податоците при користење на оваа функција било „практично невозможно“, а возачите „ризикувале парични казни“.

Марион Јунгблут, од VZBV додаде: „Дупките во процедурите за одобрување за автоматско возење функции се очајни, а одобрувањето на системот за надзор е само проценката на Tesla во Германија“.

Регулаторите за сообраќај и податоци треба да ја засилат соработката, објаснува таа.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Авто новости

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Каде во Европа е најевтино горивото?

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе