Tesla гори и под вода

Помали несреќи при лансирање на пловилото преку пристапната рампа не се невообичаени, но ретко е да се види автомобил како лизга под вода, а потоа да се запали.

Ова му се случи на брачен пар со луксузен електричен SUV, Tesla Model X.

Тие успешно лансираа џет ски во водата со возење во рикверц надолу по рампата. И додека мажот само што сакаше да тргне на првото возење, жената забележала дека останала заклучена во автомобилот, тврди неименуваното лице на видеото.

Ова се случило откако на контролната табла почнале да се појавуваат наводните предупредувачки пораки. На помош дошол сопругот кој бил на џет ски и ѝ помогнал да излезе од автомобилот. Не е сосема јасно во кој момент автомобилот Tesla почнал да се лизга, но пожарникар пријавил дека „изгубил триење и се лизнал во водата“.

Remote video URL

И на повеќето им е јасно дека солената вода и електрониката не одат заедно. Дошло до краток спој и настанал пожар.

„Огнот гореше под вода додека не се изгасна сам“, напишаа пожарникарите на Facebook. Дури и тогаш, мораше внимателно да се натовари на специјален носач и со пожарникарско возило да се пренесе до магацинот, каде што возилото ќе се чува изолирано неколку дена со многу реална можност за повторно палење.

Во несреќата нема повредени и дека сопатничката навреме излегла од возилото. Во секој случај, ова е јасен показател дека Tesla или кое било (електрично) возило не треба да се вози по поплавени патишта, особено ако зборуваме за плима. Затоа Најавата на Маск дека Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе служи и како пловило, треба да се земе со резерва.

URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе