Tesla Model X хакиран и украден за минута

Белгиски истражувач откри начин како да хакира и украде Tesla Model X автомобил за нешто повеќе од минута и тоа со многу евтина и достапна опрема.

Методот го откри Ленерт Вотерс, студент на докторски студии на Computer Security and Industrial Cryptography (COSIC) при Католичкиот универзитет во Лувен, Белгија. Овој истражувач е познат по тоа што пред овој хакерски напад двапати успешно ги хакираше Tesla автомобилите во 2018 година и во 2019 година.

Најновиот метод го експлоатира безбедносниот пропуст во системот за апдејт на софтверот во клучевите за Tesla автомобилите. Пропустот може да се искористи со помош на електронски управувачки единици извадени од некој постар Model X автомобил, а кој може да се купи кај продавач на половни делови за Tesla автомобили или преку eBay.

Напаѓачот може да ги модификува единиците за преку безжичен пат ги преземе податоците од жртвата, по што би се овозможил апдејт на новиот firmwar на клучевите преку Bluetooth Low Energy протоколот. Тоа го овозможи безбедносниот пропуст во апдејтот на механизмот, со што на хакерот му се дава можност за преземање контрола над него и откривање на кодовите за отклучување на автомобилот.

Доволно е напаѓачот да му пријде на сопствениот на далечина од 5 метри за да ги преземе податоците. Целата процедура трае минута ипол.

Вотерс наведе дека овој безбедносен пропуст го открил во август и за тоа се известени во Tesla. Не сакал ова јавно да го објави до моментот додека Tesla вчера не пушти нови апдејти за Model X, во кои пропустот е исправен.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Авто новости

Погледнете како вози летачки Cadillac

Read more

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Read more

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Read more

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе