Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Уште во август 2022 година, извршниот директор на Tesla, Илон Маск, за време на годишниот состанок на акционерите најави дека Model Y ќе стане најпродаваното ново возило во светот во 2023 година.

Голема вест за автомобилската индустрија. Податоците на компанијата Jato Dynamics од пазарите ширум светот покажуваат дека Tesla Model Y е најпродаваниот автомобил во светот во првиот квартал од оваа година.

Уште во август 2022 година, Илон Маск објави дека Model Y ќе стане најпродаваното ново возило во светот во 2023 година. Иако брендот растеше многу брзо, тоа сепак се сметаше за преоптимистичка цел, со оглед на високата просечна цена на овој електричен SUV со средна големина.

Но, неодамнешните намалувања на цените и глобалната експанзија на Tesla ја поттикнуваат побарувачката за Model Y. Тој беше трет најпродаван автомобил минатата година, зад две многу популарни имиња: Toyota RAV4 и Toyota Corolla.

Според податоците од 152 пазари, Tesla продал 747.500 примероци Model Y во 2022 година, што е зголемување за 91 отсто во однос на 2021 година, пишува Motor1.com.

Податоците собрани за првиот квартал од 2023 година покажуваат дека Model Y го предводи патот со 267.200 продадени возила. Ова е зголемување за приближно 69 проценти во однос на истиот период лани.

Моделот Y имаше силно претставување во Кина, нејзиниот основен пазар, во Соединетите Американски Држави, каде што порасна за 68 отсто, и во Европа.

Toyota Corolla е на второто место, и покрај тоа што во нејзината продажба се вклучени сите достапни типови на каросерија: седан, караван и хечбек.

Corolla, која со години беше еден од најпопуларните автомобили во светот, забележа пад на продажбата во првиот квартал, кога беа испорачани 256.400 примероци.

Сепак, разликата меѓу овие два модели не е толку голема, што значи дека може да има промена до крајот на годината.

На трето место е исто така Toyota, моделот Hilux, со 214.700 продадени возила.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе