Tesla постигна рекордна продажба

Производителот на електрични автомобили Tesla се справи со проблемите со синџирот на снабдување и глобалниот недостиг на чипови за да забележи рекордна квартална продажба и профит, објави BBC.

Приходите се зголемија на 13,76 милијарди долари во третиот квартал наспроти 8,77 милијарди долари една година претходно.

Компанијата, раководена од милијардерот Илон Маск, објави нето добивка од 1,6 милијарди долари и продаде 241.391 автомобил.

„Го постигнавме нашиот најдобар нето приход, оперативен профит и бруто добивка“, соопшти Tesla.

Компанијата соопшти дека Кина останува главен извозен центар и планира да пласира различни типови батерии во своите стандардни возила низ светот. 

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Авто новости

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Read more

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Read more

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Read more

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Read more
 

Автомобили

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Читај повеќе

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Читај повеќе

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Читај повеќе
  • play_arrow

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Читај повеќе

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Читај повеќе

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе