Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Повеќе од милион автомобили на Tesla ќе бидат повлечени поради нов проблем, а овојпат тоа се прозорците.

Станува збор за проблем каде што „системот за автоматско затворање на прозорецот може да не функционира правилно откако ќе открие пречка“, поради што „прозорецот што се затвора може да изврши прекумерна сила и да ги приклешти возачот или патникот пред да се повлечат, зголемувајќи го ризикот од повреда“.

Повлекувањето влијае на возилата Model 3 произведен помеѓу 2017 и 2022 година и Model Y, X и S произведени помеѓу 2020 и 2021 година. Tesla има рок до средината на ноември да контактира со сопствениците на овие возила и планира да подготви ажурирање на софтверот OTA за да го реши проблемот.

URL

Tesla го откри проблемот за време на тестирањето во август, а ажурирањето на софтверот е дел од автомобилите произведени по 13 септември.

Ова не е прво безбедносно повлекување за Tesla, бидејќи само во изминатите две години имаше проблеми со прегревање на инфозабавниот систем, дефекти на камерата и капакот на багажникот, одвојувањето на предната суспензија, системот ADAS и друго.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Авто новости

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Read more

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Read more

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Read more

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Читај повеќе

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Доаѓа ново Porsche, различно од сè досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа блиска средба со автомобил кој вози во спротивна насока на автопат?

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми?

Читај повеќе

BMW најави четири нови SUV модели

Читај повеќе

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Читај повеќе