Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Компанијата Tesla Motors го одложи пристигнувањето на електричниот камион Tesla Semi за наредната година.

Станува збор за ново одложување на споменатото возило, првично беше планирано да се појави на пазарот во 2019 година, а потоа беше одложено за 2021 година. Ова сега е ново одложување за следната година.

Од компанијата известија дека до одложување дошло поради ограничена достапност на батерии и проблеми при набавувањето.

„Веруваме дека се држиме до распоредот кога станува збор за производство на првите примероци на Model Y во Берлин и во Остин оваа година. Влијание на производството ќе има успешноста на воведување нови производи и технологии на производство, предизвиците во синџирот на набавување и регионалните дозволи. За да се фокусираме на тие фабрики, но и поради ограничената достапност на батерии и предизвици при набавувањето, го одложивме пристигнувањето на Semi камионот за 2022 година. Исто така, правиме напредок во индустријализацијата на Cybertruck, чие производство се планира во Остин“, се наведува во соопштението.

Компанијата Tesla првпат го најави Semi камионот во 2017 година како електричен камион со технологии кои вклучуваат и автопилот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Авто новости

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Read more

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Read more

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Read more

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Read more
 

Автомобили

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави RAV4 Adventure

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил на иднината - поглед во ултралуксузниот Audi Skysphere

Читај повеќе

Како електричните автомобили ќе ја решат дилемата за ограничувањето на брзината на Аутобан?

Читај повеќе