Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Едноставен тест на крвта може да ја предвиди Паркинсоновата болест седум години пред да се појават симптомите, што претставува голем чекор напред во дијагностицирањето на болеста.

Истражувачите веруваат дека раното предвидување и дијагноза може да помогне да се најдат терапии кои би можеле да ја забават или запрат Паркинсоновата болест.

Користење на вештачката интелигенција за предвидување на болеста

Тестот користи вештачка интелигенција (ВИ) за да ја предвиди болеста, која е предизвикана од смртта на нервните клетки во делот од мозокот кој го контролира движењето.

Кога овие нервни клетки умираат или се оштетуваат, тие ја губат способноста да направат хемикалија наречена допамин. Заболените од Паркинсонова болест моментално се лекуваат со заместителна терапија со допамин откако веќе развиле симптоми, како што се тремор или забавено движење.

Идентификување на потенцијална болест

Се смета дека раната дијагноза и третман ќе помогнат да се заштитат мозочните клетки кои произведуваат допамин.

„Со мерење на осум протеини во крвта, можеме да идентификуваме потенцијална Паркинсонова болест кај пациенти неколку години порано“, рече коавторот на студијата д-р Мајкл Бартл, од Универзитетскиот медицински центар Гетинген и болницата Парацелзус-Елена во Касел, заедно со д-р Џени Халквист, од Институтот за неврологија на UCL.

„Ова значи дека терапии со лекови потенцијално би можеле да се дадат во порана фаза, што би можело да го забави прогресијата на болеста или дури да го спречи нејзиното појавување“, додаде тој.

„Ова истражување претставува голем чекор напред“

Професорот Дејвид Декстер, директор за истражување на Паркинсоновата организација за истражување и поддршка на Обединетото Кралство, рече:

„Ова истражување, кофинансирано од Parkinson's UK, е голем чекор напред во потрагата по дефинитивен и пријателски настроен дијагностички тест за Паркинсонова болест. "

„Наоѓањето биолошки маркери кои може да се идентификуваат и измерат во крвта е многу помалку инвазивно од лумбалната пункција, која се повеќе се користи во клиничките истражувања.

Дали тестот може да ја предвиди нечија веројатност за развој на Паркинсонова болест?

Експертите сугерираат дека со понатамошни истражувања, овој тест може потенцијално да ја разликува Паркинсоновата болест од другите состојби кои имаат некои рани сличности. Тимот, исто така, испитуваше дали тестот може да ја предвиди нечија веројатност за развој на Паркинсонова болест.

Анализирана е крвта на 72 пациенти со РЕМ нарушување при спиењето бидејќи е познато дека околу 75 до 80 проценти од овие луѓе ќе развијат синуклеинопатија - вид на пореметување на мозокот предизвикано од абнормална акумулација на протеинот алфа-синуклеин во мозочните клетки - вклучително и Паркинсонова болест.

Пациентите биле следени 10 години и истражувачите велат дека предвидувањата на вештачката интелигенција досега биле точни, а тимот точно предвидел дека 16 пациенти ќе развијат Паркинсонова болест и дека тоа би можело да го сторат до седум години пред да се појават какви било симптоми.

Истражувачите се надеваат дека ќе обезбедат средства за да создадат поедноставен тест

Според Parkinson's UK, околу еден од 37 луѓе кои живеат во ОК денес ќе бидат дијагностицирани со Паркинсонова болест во текот на нивниот живот, а 153.000 луѓе веќе живеат со оваа состојба.

Истражувачите се надеваат дека ќе обезбедат средства за развој на поедноставен тест каде капка крв може да се испрати во лабораторија за да се види дали може да ја предвиди Паркинсоновата болест дури и порано од седум години пред да се појават симптомите.

Истражувањето е објавено во стручното списание Nature Communications.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе