Тест на кој многумина би паднале: Кој трепкач се дава при влегување во кружен тек?

Како се вози во кружен тек? Кој има првенство на минување во кружен тек? Што ако влезниот пат има една лента, кружниот тек има три ленти, а излезниот пат има две ленти?

Дали оној во внатрешната лента на кружниот тек има предност пред оној од средната или надворешната лента на кружниот тек, има ли право да го „пресече“ и да излезе каде што сака? И дали се дава трепкач на кружен тек и зошто? Повеќето возачи тоа не го прават.

Дали го сигнализирате правецот на движење во кружниот тек?

При влегувањето во кружниот тек, важно е да се внимава и на тоа дека вие немате првенство на минување, туку автомобилите во кружниот тек, кои доаѓаат од левата страна. Секој што доаѓа од левата страна има првенство на минување, но штом ќе се најдете внатре во кружниот тек, тогаш имате првенство на минување.

Една од работите што ги збунуваат возачите и во која често грешат и оние што се двоумат да влезат во кружен тек, е кога треба да се вклучи светлосниот сигнал, односно трепкачот.

При влегување во кружниот тек се вклучува левиот трепкач, а пред излегување задолжително да ги известите другите учесници во сообраќајот за вашата намера со вклучување на десниот трепкач.

Малкумина знаат и дека на македонски јазик кружен тек се вика и раскружница.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Живот

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Read more

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Read more

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Read more

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе