Тест со лимон може да докаже дали сте интроверт или екстроверт

Еден едноставен тест со помош на лимонов сок може да открие дали личноста која го прави тестот е екстроверт или интроверт.

Секој инстинктивно знае дали е интроверт или екстроверт - и двете опции се ок. Иако интровиртите почесто ќе треба да одговараат на непријатните прашања „А зошто секогаш молчиш?“, „Зошто не доаѓаш да играш“ и слично, екстровертите се помалку досадни бидејќи цело време џагорат и секогаш се таму каде што е акцијата. Но, дали некој е интроверт или екстроверт може да се открие и со тест со лимон. За само една минута можете да извлечете заклучоци за нечија (или вашата) личност.

Ви треба:

  • сок од лимон
  • памучно стапче за уши
  • конец

Постапка:

1. Ставете го едниот крај од памучното стапче на јазикот и држете го таму 20 секунди.

2. Потоа ставете малку сок од лимон на јазикот и проголтајте го. Внимание: не го голтајте стапчето што сѐ уште ви е во устата!

3. Извадете го стапчето од устата, завртете го и сега притиснете го другиот, сув крај на јазикот 20 секунди.

4. Врзете конец околу средината на памучното стапче.

Резултат:

Ако сега го ставите стапчето пред вас, потешкиот крај што виси дава информации за вашата личност: ако крајот што бил изложен на сок од лимон виси надолу, тоа значи дека сте повеќе интроверт. Од друга страна, ако памучното стапче остане хоризонтално, тогаш веројатно сте екстроверт.

Ова може да се објасни на следниов начин: постои дел од мозокот кој е стимулиран од социјалните контакти, како и од внесувањето храна. Научниците тврдат дека интровертите имаат зголемена активност на мозокот во оваа област. Ова пак води до зголемена саливација кај интровертите кога се изложени на стимули.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Живот

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Read more

Пари, нов стан, запросување - три хороскопски знаци со најмногу среќа во октомври

Read more

Маките кои денешните тинејџери тешко можат да ги сфатат

Read more

Интроверт или екстроверт – начинот на кој се изразувате ве разоткрива

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе