Шест пати повеќе од официјалните податоци

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија или 2,5 проценти од популацијата развиле антитела против новиот коронавирус. Тоа е шест пати повеќе од официјалните податоци, покажува истражувањето на италијанскиот Институт за статистика и Министерството за здравство.

Официјалните податоци покажуваат дека од почетокот на епидемијата во Италија се потврдени 248.229 случаи на заразени со коронавирус и 35.126 смртни случаи. Според истражувањето, постојат разлики на локално ниво за присуство на антитела. Во северниот регион Ломбардија, каде беше жариштето на епидемијата, 7,5 проценти од населението има антитела, а во јужниот регион на Сицилија – само 0,3 проценти од населението.

Истражувањето исто така покажува дека речиси 30 проценти од луѓето со антитела се асимптоматски, што укажува на ризик од ширење на инфекцијата кај луѓе кои не биле свесни дека се заразени.

Уште во мај беше објавена студија за антитела во следната сериозно погодена земја, Шпанија, која откри дека само 2,3 милиони луѓе (или 5 проценти од луѓето) биле изложени на вирусот.

Приврзаниците на теоријата на колективен имунитет сметаат дека е потребно 60-70 проценти од луѓето да се разболат за да може заедницата да го пресече ланецот на инфекцијата. 

Тагови
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Низ фотографии: Погледнете како изгледа Нагорно-Карабах додека трае конфликтот

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Свет

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Read more

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Вести

16-годишник со пиштол пукал кон куче, но ранил врсник кој завршил во болница

Читај повеќе

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе