Тестирани на 210 км/час: Безвоздушните гуми чекор поблиску до сериско производство

Револуционерните гуми на Michelin беа тестирани до брзина од 210 км/час.

Наспроти најавите дека Michelin ќе лансира револуционерна безвоздушна гума на пазарот во 2022 година, производителот информира дека тестирањата при големи брзини се успешно завршени.

Годините на развој завршуваат, а сега гумите го поминаа тестот за брзина со 210 км/час и на тој начин станаа компатибилни за употреба на полициски возила, дознава The Drive.

Бруно де Ферауди, потпретседател на Michelin, рече дека полициските сили се многу заинтересирани за тестирање на нивните гуми, пред сè затоа што криминалците често ги оневозможуваат нивните автомобили токму со дупчење на гумите.

„Значи, тие сакаа да го тестираат Uptis и го тестираа со 210 км/час на нашиот внатрешен тест полигон. И добро функционираше“, рече Де Ферауди. Не е познато на кои автомобили е тестирана гумата.

Да потсетиме, според последните најави, комерцијализацијата на гумите Michelin Uptis би требало да започне следната година.

Remote video URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе