Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Новото правило за офсајд што ФИФА го тестираше во изминатиот период влијаеше на зголемување на бројот на голови за речиси 10 проценти.

Пред неколку месеци, шефот за развој на фудбалот на ФИФА, Арсен Венгер, предложи тестирање на потенцијално ново правило за офсајд, што и беше направено во италијанската младинска лига во текот на април и мај.

Правилото е дека напаѓачот нема да биде во офсајд сѐ додека кој било дел од неговото тело со кој може да игра со топката е во линија со одбранбениот играч на противничката екипа од одбраната.

Според тоа правило, играчот би бил во офсајд само доколку има визуелно одвоен простор меѓу него и дефанзивецот.

Но, правилото е и малку контроверзно и тешко веројатно дека ќе биде усвоено. Имено, според ова правило офсајдот на Кристијано Роналдо против Вотфорд нема да биде офсајд. Фудбалските љубители не се задоволни од такво правило бидејќи сепак преочигледно е дека Роналдо беше во офсајд.

Remote video URL

Според првите резултати, во италијанската Примавера (натпреварување за играчи под 18 години) има зголемување од 9,8% на голови по натпревар.

Во првите 23 кола, според вообичаените правила за офсајд, на 177 натпревари беа постигнати 632 гола (3,57 гола по натпревар), а со новите правила беа забележани 247 гола на 63 натпревари (3,92 гола по натпревар).

Во просек на секои три натпревари се забележуваше по еден гол повеќе од претходно, па на напаѓачите им се допадна ова ново правило, додека дефанзивците не го делат истото мислење.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе