Тетово нема патеки за велосипед, се спортува надвор од градот

Да се вози велосипед низ Тетово е речиси невозможно поради немањето соодветни патеки и сообраќајниот метеж, па дневната велосипедска рутина, љубителите на овој спорт  и рекреација најчесто ја поминуваат низ патиштата кои водат до тетовските села.

Вака го започнува разговорот тетовскиот велосипедист Сенад Идризи, на прашањата како е да се занимаваш со овој спорт по повод 3 јуни, ден што Обединетите нации го прогласија за Светски ден на велосипедот во знак на признание за „уникатноста, долготрајноста и сестраноста на со оглед дека се користи веќе два века како чисто и еколошки одржливо превозно средство.

– Нема услови за возење низ Тетово, единствена патека ја има долж булеварот „Илирија“. На другите улици од паркирани возила не ни може да се помине. Нема ни обележан дел од коловозните ленти за велосипеди. Затоа ние низ град возиме водејќи се по непишаното правило дека сме невидливи па мора да внимаваме да не нѐ удри возило. Не даваат предност и мора да чекаме да поминат па да продолжиме, вели 32-годишниот спортист.

За да одржува кондиција мора да тренинира и да помине неколку десетици километри дневно. На дневна основа оди до некое од тетовските села и назад.

– Се вози на пример по стариот пат од Тетово до Желино, па накај селата Ратае, Јегуновце. Или од другата страна кон Боговиње, па Чегране, Милетино и назад. Ги бираме овие локални патишта бидејќи нема сообраќај. Исто така добри за возење се патиштата кои водат кон планинските села, вели Идризи.

Од 1 јануари до сега има поминато 6.800 километри.

– Мината година поминав 12 илјади километри и учествував на шест трки. Годинава поради коронавирусот нема натпревари. Се обидувам да ја одржувам кондицијата со тренинг план што предвидува 60 до 70 километри со просечна брзина од 33-34 километри на час. Важен дел е елевацијата односно искачување кон повисока надморска височина, што се достигнува на пример до Попова Шапка. Патот до Калето, ридот Балтепе е една брза патека која ја минувам за 15 минути, а има нагорнина од 11,3%  со 2,7 километри должина, вели Сенад.

Од предизвиците сака да реализира подолго возење односно да помине 400 километри во еден ден.

– Сакав да возам до Белград, но сега не може поради ситуацијата. Сега размислувам тоа да го направам низ Македонија. Лани направив таква релација од 301 километар за 10,5 часа, објаснува тетовскиот велосипедист.

Во 2018 заедно со негов другар поминаа 33 дена на велосипед до Саудиска Арабија поминувајќи околу 3.600 километри.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Македонија

Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Read more

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Read more

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Read more

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе