АБА2 ЛИГА 2022/2023

ТФТ со пораз од Горица ги загуби шансите за плејоф во АБА2

Кошаркарите на скопски ТФТ денеска претрпеа пораз од хрватскиот тим Горица со 83:64 и на две кола до крајот на регуларниот дел од сезоната ги загубија шансите за пласман во плеј-офот на АБА2 лигата.

По 11 одиграни кола, ТФТ има ефект од 3 победи и 8 порази, а на овој последен балон од регуларната фаза, кој се игра во Широки Брег, го чекаат уште два натпревара, в среда против Борац од Бања Лука, а својата деби сезона во регионалното натпреварување „Црно-белите“ ќе ја затворат на 11 март против лидерот на табелата, словенечки Хелиос од Домжале.

Вториот македонски претставник во ова натпреварување, битолски Пелистер, својот натпревар од 11. коло ќе го одигра утревечер против Крка од Ново Место.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Кошарка

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Read more

Леброн, носиш пасош?

Read more

Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Read more

Перо Антиќ реизбран за претседалел на Македонската кошаркарска федерација

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе