TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини кои ги објавуваат на популарната видео апликација. За наплата на содржини TikTok постави и одредени услови.

Вкупно 19 креатори ќе бидат исплатени за видео содржини. Меѓу нив е и д-р Фајез (@lifeofadoctor), лекар во брза помош, кој од почетокот на TikTok во 2019 година собра повеќе од 500.000 следбеници и познат е по разбивањето на заблуди поврзани со здравствената заштита и медицина. Тој на неговите следбеници им го прикажува секојдневниот живот на докторите.

Според Verge, TikTok низ фонд од 200 милиони долари сака да ги поттикне амбициозните креативци кои трагаат по можности за остварување приходи за живот,.

Не е познато за колку пари станува збор. Услови кои креативците треба да ги исполнат се: мора да бидат полнолетни, да имаат 10.000 пријатели и најмалку 10.000 прегледи во последните 30 дена, како и да објавуваат оригинална содржина која не ги прекршува правилата на компанијата.

Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Софтвер

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more

Стигна новиот iOS 14 софтвер за уредите на Apple

Read more

Нема продажба на ТikTok во САД

Read more

Проверете дали новиот Android 11 е достапен за вашиот уред

Read more

Гик

  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Читај повеќе