TikTok има повеќе од милијарда корисници

Популарната апликација за споделување кратки видеа, TikTok, ја надмина границата од милијарда корисници.

Од TikTok соопштија дека месечно имаат над милијарда корисници, што е навистина импресивна бројка за платформа покрената во август, 2018 година и која неколку пати се најде на удар на властите меѓу кои и американската влада.

Владите се загрижени околу праксата на собирање податоци на TikTok од матичната компанија ByteDance.

Популарноста ненадејно порасна во текот на пандемијата со коронавирусот и стана апликација со најмногу преземања во светот, во првиот квартал во 2020 година.

Приходот на ByteDance во 2020 порасна скоро двојно во однос на претходната година, на 34,3 милијарди долари. Откако се најде на пазарот, TikTok забележа 3.2 милиони инсталации вклучувајќи ја и апликацијата Douyin, која е негова кинеска верзија.

Во јуни годинава ByteDance на пазарот вредеше 425 милијарди долари.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Интернет

Пристигнува Photoshop во прелистувач: Нема инсталација, повеќето алатки се таму

Read more

Нова листа на најлоши лозинки, проверете дали е вашата безбедна

Read more

Славни личности со најголема заработка на Instagram

Read more

Instagram конечно овозможи објавување од компјутер

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе